Takmičenje iz stranih jezika

  • by: Noone
  • recipient: Društvo za strane jezike i književnosti Srbije

Poštovani,

Obraćamo vam se ispred grupe nastavnika engleskog jezika u vezi sa pravilnikom o održavanju takmičenja iz stranih jezika. Postoji nekoliko stvari na koje bismo želeli da vam ukažemo u nadi da ćete neke od njih uvažiti već za naredni krug takmičenja.

1. Već duži niz godina u pravilniku stoji da je broj učenika koji se mogu plasirati sa okružnog takmičenja na republičko, za Beograd 10, Novi Sad 8 i Niš 8, a da se iz ostalih gradova mogu plasirati najviše po 3 učenika. Smatramo da ovakav broj nije ispravan ukoliko posmatramo veličine ovih gradova odnosno broj stanovnika u njima i shodno tome broj učenika. Na primer, Novi Sad i Niš imaju oko 190 000 i 170 000 stanovnika, a Kragujevac neznatno manje 145 000 stanovnika. Ili južno banatski okrug koji sa osam opština pokriva preko 300 000 stanovnika, a opet može da pošalje samo 3 učenika. Svesni smo da se u obzir uzimaju i okolne opštine, što u ovom slučaju dodatno ide u prilog našoj tvrdnji da broj učenika treba što pre korigovati.

2. Takođe smatramo da je veliki hendikep to što učenici moraju da se odluče za jedan od dva jezika. Pretpostavljamo da razlog ovakve odluke leži u želji da se učenici rasterete, ali nijedan od naših učenika nije smatrao da bi mu polaganje oba testa bilo opterećenje. Zašto? Zato što kome idu jezici, idu mu oba jezika i ne bi trebalo obeshrabrivati učenike da se oprobaju na oba takmičenja. Po ovom principu bi onda i hemija i fizika, pa i matematika i biologija trebalo da budu međusobno uslovljeni jer su to prirodne nauke, ali to nije slučaj, te često ovakav uslov po pitanju jezika naši učenici doživljavaju kao nepravdu.

3. Velika želja i učenika i nastavnika je da se takmičenje organizuje za sve razrede od 5-8. Razlog više za ovakvu želju je i taj što učenici ovaj predmet izučavaju osam godina u osnovnoj školi, a neretko je prisutan i u vrtićima. Učenici od petog do sedmog razreda imaju sasvim dovoljno znanja da se okušaju u takmičenju iz engleskog jezika, a valja napomenuti da je najteže pripremati učenike za takmičenje u pravo u osmom razredu zbog velikog broja časova koje imaju, obaveze oko pripreme za maturski ispit, ali i specifične životne dobi u kojoj se nalaze.

4. Poslednje, ali ne manje bitno, je sam test. Smatramo da bi test trebalo bolje povezati sa gradivom koje se obrađuje tokom redovnih časova. Na opštinskom nivou takmičenja, osim gramatike, ta povezanost je slaba. Od nas nastavnika se već godinama unazad traži da kroz aktivnu nastavu razvijamo sve jezičke veštine, da vežbanja budu raznolika i da se dosta radi na vokabularu, povezivanju, tekstovima, logičkom i kritičkom razmišljanje, te bi i test trebalo da bude svakako teži od testa za redovnu nastavu, jer se ipak radi o talentima, alii mnogo više povezan sa materijom i načinima njene obrade tokom osmogodišnjeg školovanja.

U skladu sa navedenim obraćamo vam se sa četiri zahteva:

1. Da se broj učenika koji se mogu kvalifikovati na republičko takmičenje poveća, proporcionalno veličini gradova i pripojenih im opština.

2. Da se učenicima omogući da učestvuju na oba takmičenja iz stranih jezika.

3. Da se u bližoj budućnosti organizuje takmičenje i za razrede od 5. do 8.

4. Da se testovi prilagode nastavnom planu i programu, kao i načinu rada sa učenicima.

Sign Petition
Sign Petition
You have JavaScript disabled. Without it, our site might not function properly.

Privacy Policy

By signing, you accept Care2's Terms of Service.
You can unsub at any time here.

Having problems signing this? Let us know.