Demand justice for all animals in Turkey

  I'm setting up a petition for Turkan to president Erdoğan to go with her Video. Is there anyone on here who can translate this word for word please ? I'm doing the petition in Turkish but want to put in English too. Turkan said to be careful of translation, she don't want to get in trouble with the government 😊 xx

  Sayın Cumhur Başkanımız Recep Tayip Erdoğan,
  Lütfen bizim sesimizi duyun artık bir hayvan sever olarak,bir anne, bir baba olarak,hayvanlara ve çocuklara yapılan tecavüzlere,işkencelere,katliamlara, artık tahammülümüz kalmadı.Bizler her gün ölüyoruz, sayın Cumhurbaşkanım, siz her gün ölmek ne demek biliyor musunuz ?
  Devlet hava meydanlarında,özel bir şirkette, güvenlik görevlisi olarak çalışan ve apron giriş kartı olan bir şahıs,Ortaca,otogarının göbeğinde zavallı,savunmasız,köpeği bıçakla, delik deşik ederek öldürüyor,ikincisini yaralıyor.
  Hayvanlara karşı yapılan şiddetin cezası malum,senelerdir hayvan hakları ihlali ve hayvanlara uygulanan şiddete gelecek yasayı bekliyoruz.
  Artık bu yasa çıksın. Sayın cumhur başkanımız,artık,çıksın bu yasa..
  Sign Petition
  Sign Petition
  You have JavaScript disabled. Without it, our site might not function properly.

  Privacy Policy

  By signing, you accept Care2's Terms of Service and agree to receive communications about our campaigns through email and other methods. You can unsub at any time here.

  Having problems signing this? Let us know.